A szoftverekkel kapcsolatban gyakran felmerül a kérdés, hogy egy keresztyénnek illendő-e nem hivatalos forrásból szerzett programot használni a számítógépén.
A válasz legtöbbször az, hogy „igazából tudom, hogy nem jó, de a szoftverek nagyon drágák, nincs pénzem megvenni az eredetit.”
Kevesen tudják, hogy nem csak fizetős programok elérhetők, hanem nagyon sok részben, vagy teljesen ingyenes alkalmazás is letölthető az internetről.
A legjobb lesz, ha gyorsan tisztázunk néhány fogalmat a programok terjesztésével kapcsolatban.
- Kereskedelmi, fizetős programok: nincs vele semmi gond, bemész a boltba, leemeled a polcról, a pénztárnál fizetsz és viszed.
Interneten ezeknek csak kalóz változatai érhetők el letöltésre.
- Shareware, vagy demó programok: ezek is fizetősek, bár az Internetről szabadon lehet őket letölteni. A készítőjük elérhetővé tette őket kipróbálásra, de ha meg akarja az ember tartani, akkor bizony fizetni kell értük. Ezt úgy valósítják meg, hogy a szerző a program árának átutalása után e-mailen küld egy Kódot ami nélkül program egy idő után (általában ez 15, 30 vagy 60 nap) nem hajlandó működni.
- Freeware, azaz ingyenes programok. Ezek korlátozás nélkül szabadon letölthetőek és használhatóak, esetleg annyi eltérés lehet, hogy némelyik az ablakának egy arra kijelölt területén hirdetéseket mutogat nekünk, hogy a reklámokból valami bevétele is legyen a készítőnek. Ezek telepítésekor általában ki kell tölteni egy rövid kérdőívet, hogy milyen témájú reklámok érdeklik az embert.
- GPL, azaz szabad szoftver. Az ilyen licenszű programok készítői azt vallják, hogy a szoftverek szabad használata mindenkit megillet, egymásnak való átadásuk illetve a másik segítése az interneten keresztül pedig közösségépítő erejű. Ennek az elvnek a szellemében született meg az Általános Nyílt Licensz, a GPL. Ezt a háttéren kívül az különbözteti meg a „csak” ingyenes programoktól, hogy készítőjük a kész szoftver mellé minden esetben elérhetővé teszi annak nyers programkódját is, hogy akinek van kedve és ideje, tovább fejleszthesse, azzal a feltétellel, hogy az átalakított változatért sem szabad pénzt kérni, hiszen az ellentétben állna az önzetlen segítés alapelvével.
Ezután kedvcsinálóként nézzük meg, milyen fizetős programot lehet kiváltani ingyenesen használható alternatívákkal a legáltalánosabb felhasználási területekhez. Ezek többsége GPL licenszű:
Iroda; Word, Excel: Open office (
http://www.openoffice.org )
Képfeldolgozás; Photoshop: The Gimp (
http://www.gimp.org/windows/ )
Zeneszerkesztés: Audacity (
http://audacity.sourceforge.net/download/ )
Ezek csak a leg általánosabbak, a sort lehet folytatni a végtelenségig.
A topic arról szólna, hogy ha bármilyen kérdés felmerül, vagy valaki ingyenes programot keres egy felhasználási területre, vagy már talált, de nem tudja, hogy kell használni, itt segítséget kaphat.
Dicsőítsük Istent azzal, hogy igyekszünk ezen a területen is feddhetetlenül élni! :)